Információk sajthéjban :)
Házilag készített fehér sajtokról
Azért írok most ezekről a nagyszerű táplálékokról, mert népszerű oldalakon sok tévhit, fél-információ olvasható és azt gondolom, hogy a mai időkben nagyon fontos, hogy táplálékaink tekintetében jobban képben legyünk. Ezért is határoztam el, hogy „tudományomat” a sajtokról közkinccsé teszem egész napos, szabadban töltött programok keretében.
Nem csak abban az esetben, amikor éppen sajtot készítünk, hanem minden konyhai tevékenység idején fontos, hogy nyugalmas légkörben, jó közérzettel készítsük el az eledelt. Ennek hiányában a bio-alapanyagok sem fogják tudni biztosítani számunkra az oly nagyon kívánt egészséget. A konyhában való sürgés-forgás egy szertartás, melynek ideje és alkalma kell legyen. Ehhez képest gyakran kimerülten, kelletlenül, esetleg idegesen fogunk hozzá mindennapi kenyerünk elkészítéséhez. Ki tud ilyenkor odafigyelni?
Mivel az optimális lelki állapot megfogalmazása alapvetően még nem teszi alkalmassá az embert arra, hogy ezt meg is tudja élni, a sikerhez elegendő némi önvizsgálat. Lehet, hogy ebédet muszáj főzni, de sajtot nem muszáj, ha az ember éppen javíthatatlanul rossz passzban van.
Mert tapasztalatból tudom, hogy amilyen egyszerű a készítése, olyan egyszerűen el is lehet rontani. Bár soha, semmi nincs veszve, mivel egy elrontott sajtalapból egyéb sajtkészítmények állíthatók elő, mint pl. ízletes sajtkrém.
Talán kevesen tudják, hogy a megaludt tejet sem kell okvetlenül aludttejként elfogyasztani (nem is kedvelik sokan), hanem kitűnő krémsajttá alakítható. De aludttejből ne akarjunk sajtot főzni, mert nem fog sikerülni.
Az arányokról: fontosnak tartom elmondani, hogy ha azt látod a receptben, hogy végy egy liter tejet, és a képen egy 300 grammos sajthalmot látsz, akkor át vagy verve, mert nincs az a kövér tej, aminek egy literéből 30 dkg sajt nyerhető.
A fehér házi sajtot készíthetjük oltóanyaggal vagy savval. A második eljáráskor a sajtot paneer-nak hívják, és a technika Indiából származik, mivel ott a tehén szent állat. A tejoltót pedig a borjú gyomrából nyerik, ehhez pedig a borjúnak el kell pusztulnia.
Én nem pusztán állatvédelem miatt választottam a savas eljárást, hanem azért is, mert a kezdetektől fogva ezzel kísérleteztem. Ehhez értek, és az oltóval történő készítés egy teljesen más eljárás, amit csak egyszer láttam életemben. Az oltással készített sajtom nem volt se jobb se rosszabb a paneernál.
Mennyi ideig lehet tárolni, fogyasztani? A paneer-sajt a hűtőszekrényben 10 napig is megőrzi eredeti állapotát, igaz közben egy kéreg képződik rajta, ahogyan érik, de ez a kéreg az élvezeti értékén nem változtat semmit. Mindig pamut vászonban tartjuk, sosem műanyag zacskóban, fóliában. Bár abban sem romlik meg, de vászonban sokkal jobb. A paneer-sajt fagyasztható és kiolvasztás után eredeti ízét is visszaadja. Ezenkívül süthető, grillezhető és ha elég kemény, reszelhető is.
Egy négy fős család részére 10 liter tejből, fél liter főzőtejszín hozzáadásával egy egész heti sajt adag készíthető, melyet elosztva különféleképpen ízesíthetünk. A tejet még nem túl savanyú kefír hozzáadásával is dúsíthatjuk. így még kiadósabb lesz a sajtunk. Ne feledjük, hogy a házi sajtból még a legfalánkabbak sem tudnak egyszerre 10 dekánál többet elfogyasztani, mert annyira laktató. Nem beszélve arról, ha finom házi kenyérrel kínáljuk.
Az eljárás pontos menetét megismerheted, ha ellátogatsz a Sajtnapra, melyet a Lélekfarmon tartunk.
Bővebb információ: https://lelekfarm-hu.webnode.hu/esemenyek-naptara/